Jeśli chodzi o stworzenie własnej biznesowej strony internetowej od podstaw, to mamy dwie opcje.

Po pierwsze, możemy zlecić wykonanie takiej strony osobie, która zajmuje się tym na co dzień. Ofert nie brakuje, więc na pewno coś znajdziemy. Wykonanie profesjonalnej strony internetowej zleciło firmom zewnętrznym między innymi miasto Opole.

Jeśli jednak nie chcemy wydawać mnóstwa pieniędzy i jednocześnie posiadamy podstawowe umiejętności w projektowaniu stron, to możemy taką witrynę wykonać sami. Wszystko zależy od tego, czy chcemy podjąć się tego zadania i czy mamy na nie czas.

Samodzielnie tworzenie strony

Obecnie istnieje wiele darmowych programów, które pomogą zbudować nam własną biznesową stronę internetową, bez konieczności znajomości języków HTML oraz CSS.

Najpopularniejsze są edytory Drag&Drop, czyli przeciągnij i upuść. Takie programy są intuicyjne w obsłudze, mają wiele gotowych szablonów i nie wymagają specjalnych umiejętności.

Zalety projektowania na własną rękę

Jeżeli zlecimy wykonanie strony internetowej firmie lub osobie prywatnej, nie będziemy mieli nad nią pełnej kontroli. Musimy zaufać drugiej osobie i wierzyć, że zrobi wszystko dokładnie tak, jak tego chcemy.

Samodzielne wykonanie witryny firmowej wiąże się natomiast z wieloma zaletami, które warto wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Są to między innymi:

  • Niezależność: tworząc stronę na własną rękę nie musimy martwić się o to, że osoba której zlecilibyśmy to zadanie rozwiąże nagle umowę lub nie sprosta naszym wymaganiom. Samodzielne prowadzenie witryny firmowej to przede wszystkim komfort i spokój ducha.
  • Niskie koszty: jeśli zdecydujemy się na stworzenie i prowadzenie strony internetowej na własną rękę, na pewno dużo zaoszczędzimy. Aktualizacja oprogramowania oraz treści znajdujących się na witrynie, to zawsze dodatkowe opłaty, które musielibyśmy regularnie ponosić. Tworząc wszystko samodzielnie, będziemy mogli przeznaczyć zaoszczędzone pieniądze na inne działania związane z rozwojem firmy.
  • Szybki dostęp do strony: prowadząc stronę internetową, mamy do niej dostęp w każdej chwili. Możemy szybko wstawić zdjęcie, opis produktu lub zaktualizować dane kontaktowe. Powierzając stworzenie witryny komuś innemu, nie zawsze będziemy mieli dostęp do wszystkich opcji. W tym przypadku niektóre zmiany musielibyśmy zlecać drugiej osobie i czas działania znacząco by się wydłużył.

Kreatory stron WWW

Najpopularniejszymi kreatorami stron internetowych, z których każdy może skorzystać, są między innymi:

  • WIX;
  • Site123;
  • Squarespace;
  • WordPress;
  • SimpleSite;
  • Jimdo.

Niektóre z nich, na przykład WordPress, są bezpłatne. Za dostęp do innych trzeba uiścić opłatę, ale i tak będzie ona o wiele niższa niż zlecenie wykonania strony innej osobie lub firmie.

Kreatory stron www są zazwyczaj łatwe w obsłudze. Jeśli posiadasz podstawowe umiejętności w tym zakresie, to nie powinieneś mieć z nimi problemu. Jeśli jednak nie czujesz się pewnie, zawsze możesz zaczerpnąć nieco wiedzy z tutoriali dostępnych na YouTubie.

Korzystając z edytorów stron internetowych nie musimy opłacać dodatkowego hostingu, ponieważ sam edytor zapewnia już serwer, który umożliwia szybkie działanie strony bez zakłóceń.

Kreatory stron internetowych zapewniają także bezpieczeństwo oprogramowania i kompatybilność poszczególnych modułów witryny.

Dzięki ciągłemu rozwijaniu możliwości kreatorów przez ich producentów, możemy stworzyć nowoczesną stronę, która będzie nadążać za najnowszymi trendami i dobrze pozycjonować się w wyszukiwarkach internetowych.

Inną zaletą, którą posiadają kreatory stron www jest backup, czyli zapasowa kopia witryny, do której można powrócić, jeśli pojawi się jakiś błąd.

Ostatnim plusem jest możliwość wsparcia i konsultacji ze strony producentów takich edytorów. Poradzić możemy się zarówno prywatnie, jak i wziąć udział w prowadzonych webinarach.