Zanim rozważymy to, czy założenie własnej strony internetowej należy do trudnych zadań, warto zapytać najpierw, dlaczego ktoś miałby robić to na własną rękę? Odpowiedź jest oczywista. Profesjonalne witryny internetowe przygotowane przez specjalistów kosztują fortunę. Dodatkowym aspektem jest konfiguracja kodu stworzonego przez programistę. Nikt oprócz niego nie będzie miał do niego dostępu.

Jak wiele trudu musimy włożyć w stworzenie strony internetowej, aby zaoszczędzić?

Trudno określić bezpośredni poziom trudności związany z zakładaniem strony internetowej. Najtrafniejszym stwierdzeniem w tym przypadku byłoby – to zależy. Co jednak będziemy musieli zrobić? Zanim zabierzemy się do stworzenia własnej strony internetowej, czeka nas przeszukanie sieci i nauczenie się obsługi kilku narzędzi. Kolejnym krokiem będzie zintegrowanie naszych nowo nabytych umiejętności. Rozpoczynając proces tworzenia strony internetowej, musimy zakupić unikalną nazwę dla naszej domeny. Będziemy mogli wówczas rozpocząć konfigurację związane z wyborem hostingu, który zasili naszą przyszłą witrynę. Następny krok będzie trudniejszy, ponieważ musimy zbudować samą witrynę. Najlepszą radą, jaką można dać początkującym, jest to, aby trzymali się z daleka od skomplikowany narzędzi CMS. Powinni raczej konfigurować swoją witrynę za pośrednictwem przystępnych systemów zarządzania treścią. Dobrym przykładem jest WordPress. Po zainstalowaniu WordPressa na naszej stronie internetowej możemy rozpocząć projektowanie witryny.

Do czego możemy wykorzystać naszą stronę internetową?

Korzyści z posiadania własnej strony internetowej, którą możemy edytować według naszej woli nie sposób zliczyć. Sytuacja wygląda podobnie z jej przeznaczeniem. Wszystko zależy od naszych potrzeb. Możemy wykorzystać naszą stronę do prowadzenia sklepu online, stworzenia bloga z przepisami lub rozpoczęcia biznesu internetowego, tak jak zrobiła to firma https://unibet.org/pl/, która umożliwia swoim klientom udział w grach losowych znanych z klasycznego kasyna.

Jak długo zajmie nam praca nad stroną?

Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Jeżeli potrzebujesz prostej witryny, z kilkoma zdjęciami i zwykłym opisem, który przypomina podstawowy dokument tekstowy, możesz zrobić to w ciągu jednego dnia. Kreowanie witryny zaczyna się komplikować coraz bardziej, gdy nasze wymagania względem strony rosną. Jeżeli chcesz, aby twoja strona przypominała te stworzone przez profesjonalistów, musisz poświęcić kilka lub kilkanaście dni na opanowanie podstawowych sztuczek związanych z tworzeniem witryn. Pamiętajmy o tym, że po pierwszym tygodniu nauki efekt końcowy może nie powalić nas z nóg. Powinniśmy uzbroić się w cierpliwość. Skomplikowane witryny są owocem tysięcy, a nawet dziesiątek tysięcy godzin nauki. Nie powinniśmy zatem oczekiwać, że po tygodniu nauki na własną rękę stworzymy witrynę, która im dorówna.

Mimo wszystko możemy mieć pewność co do tego, że nasza nauka nigdy nie pójdzie w las. Pamiętajmy również o tym, ile pieniędzy jesteśmy w stanie zaoszczędzić, gdy sami stworzymy witrynę. Niektórzy profesjonalni web designerzy nie są skłonni do tego, aby wstać z łóżka, jeżeli nie zaoferujemy im kilku tysięcy złotych za pracę. Kilkudniowe poprawki nad estetycznym i technicznym aspektem stworzonej przez nas witryny zawsze przyniosą pewien rezultat, dzięki czemu będziemy mogli sukcesywnie ją upiększać.