Biznes ma swoje własne cele, które realizuje poprzez wybrane formy działalności. Współcześnie trudno wyobrazić sobie firmę, która nie posiada własnej strony internetowej. To właśnie Internet stał się pierwszoplanowym narzędziem służącym kreowaniu wizerunku i komunikacji z szeroko rozumianym otoczeniem rynkowym. Strona internetowa stała się wizytówką firmy, dlatego tak ważny jest wizerunek kreowany za jej pośrednictwem. Błędna koncepcja strony biznesowej może nawet zniechęcać klientów do skorzystania z produktów lub usług firmy. Co zatem powinna zawierać wzorowa biznesowa strona internetowa? Zapraszamy do lektury.

Opis firmy

Opis firmy nie powinien być zbyt rozbudowany, by nie zanudzać odwiedzających nadmierną ilością danych, w szczególności historycznych. Wystarczy kilka zdań podkreślających najważniejsze informacje (kim jesteśmy?) cele, rodzaj świadczonych usług czy opis sprzedawanych produktów. W tym miejscu warto krótko wspomnieć o tych aspektach, które wyróżniają firmę na tle konkurencji. Opis powinien być uzupełniony jednoznacznymi i prostymi grafikami.

Cel strony

Krótki i zwięzły cel strony jest potrzebny z dwóch powodów. Przede wszystkim odwiedzający na wstępie otrzymują informację, czy są w klepie internetowym, na platformie B2B czy chociażby blogu. Ta informacja jest również niezbędna dla promowania strony przez wyszukiwarki internetowe. Zagmatwana i budząca wątpliwości treść sprawi, że strona będzie znacznie gorzej pozycjonowana, a w efekcie będzie na niej mniejszy ruch.

Układ treści i grafiki

Zakładki na stronie głównej powinny być w układzie, który pozwala na proste i szybkie odnalezienie interesujących informacji. Ważne, by układ ten nie odbiegał zbytnio od tego, co standardowo znajduje się na stronie, czyli zawierał zakładki:

O nas – kim jesteśmy, dlaczego robimy to, co robimy, kto pracuje w naszym zespole,

Usługi/produkty– tu powinno pojawić się portfolio zawierające zdjęcia i opis oferowanych usług i produktów. W przypadku bardzo rozbudowanej oferty konieczne będzie rozszerzenie menu o dodatkowe zakładki;

Misja firmy – to miejsce na określenie celów obecnych i przyszłych wraz z umiejscowieniem ich w społeczeństwie czy środowisku,

Polityka prywatności, zgoda na wykorzystanie ciasteczek – obowiązkowe elementy, które niezbędne są nie tylko ze względu na przejrzyste zasady wykorzystywania danych, ale również w związku z obowiązującymi przepisami prawa,

Blog (aktualności, baza wiedzy) – w tym miejscu zgromadzone powinny zostać interesujące informacje o świadczonych usługach czy oferowanych produktach, nowinki i innowacje w nich wykorzystywane, jak również artykuły czy dane branżowe, które mogą być interesujące dla obecnych i potencjalnych klientów czy współpracowników.

Kontakt

Zakładka z informacjami umożliwiającymi kontakt powinna być bardzo łatwo dostępna. Dobrze, jeśli zawiera formularz kontaktowy z możliwością zadania pytania. W przypadku umieszczenia danych kontaktowych w miejscu niewidocznym na pierwszym panelu strony, wiele osób opuści ją bez dalszego poszukiwania.

Podsumowując należy również podkreślić, że korzystanie ze stron, których nawigacja znacząco odbiega od przeciętnej, jest niewygodne i męczące. Każdy, kto wchodzi na stronę firmy oczekuje stosunkowo prostego układu treści i łatwej nawigacji a przy tym ładnej grafiki. Trzeba o tym pamiętać i przed uruchomieniem strony wykonać w tym celu odpowiednie testy.