Samodzielne tworzenie stron internetowych raczej nie dotyczy większych biznesów – te zdają się na wsparcie profesjonalnych firm projektujących strony. Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku małych firm lub osób prowadzących działalność gospodarczą. W celu ograniczania wydatków, drobni przedsiębiorcy często sami zajmują się projektowaniem swoich stron internetowych. Jednak obie te grupy korzystają z narzędzi ułatwiających zarządzanie treścią na stronie. Jest to szczególnie istotny element wszędzie tam, gdzie dane zmieniają się dynamicznie, wstawiane są na bieżąco kolejne zdjęcia, czy dodawane wpisy. Wprowadzanie nowych danych znacząco uprościł wszystkim odpowiedzialnym za treści na stronie, CMS – system zarządzania treścią.
CMS – co to jest?
Skrót CMS pochodzi z angielskiego Content Management System czyli System Zarządzania Treścią. To narzędzie będące wsparciem dla wszystkich, którzy prowadzą strony internetowe nie posiadając przy tym kierunkowego wykształcenia ani też nie umiejąc programować. Bez względu na rodzaj systemu posiada on przyjazny dla użytkowników interfejs, dzięki któremu wstawianie lub zmienianie treści na stronie jest dziecinnie proste. CMS umożliwia modyfikację dowolnych treści publikowanych na stronie, przy czym treści te to zarówno tekst, jak i grafika. Sytemy CMS posiadają wiele zalet i znacznie mniej wad.
Zalety systemów CMS
Przede wszystkim system CMS umożliwia bieżącą i bezproblemową obsługę strony internetowej. Wśród wielu innych zalet systemu zarządzania treścią wymienia się także:
- brak konieczności posiadania doświadczenia w zakresie języków internetowych czy programowania,
- duży wybór darmowych CMS (tzw. open source) połączony z łatwością pobrania i instalowania,
- bardzo intuicyjny interfejs, dzięki któremu nie jest potrzebne duże doświadczenie, by obsługiwać stronę,
- możliwość stworzenia strony od początku do końca,
- wielość wtyczek pozwalających na umieszczenie na stronie dodatkowych funkcji np. zapisanie się do newslettera, czy odsyłacze do stron powiązanych,
- możliwość przydzielenia określonego zakresu uprawnień wielu użytkownikom,
- duża ilość użytkowników, z którą można wymieniać doświadczenia lub rozwiązywać ewentualne problemy.
Wady systemów CMS
Mimo, że CMS ma wiele zalet, nie jest pozbawiony również słabszych stron. Specjaliści wymieniają tu przede wszystkim nieco wolniejszą odpowiedź serwera w przypadku stron zarządzanych CMS. Oczywiście ten drobny mankament można usunąć korzystając z pamięci podręcznych.
Który CMS wybrać?
W sieci funkcjonuje około stu darmowych CMS. Jednak na rynku w rzeczywistości liczą się najwięksi gracze, którzy oferują użytkownikom największe możliwości połączone z prostotą obsługi. Poniżej omówimy kilka najpopularniejszych.
WordPress to zdecydowanie najpopularniejszy na całym świecie, również w Polsce, CMS typu open source. Pierwotnie był zaprojektowany do obsługi blogów, jednak łatwość jego użytkowania, bardzo przyjazny i prosty panel sprawiły, że obecnie jest wykorzystywany do zarządzania zaawansowanymi stronami internetowymi, w tym również stronami sklepów online. Ta duża popularność przekłada się na ciągłe ulepszenia systemu, nowe wtyczki i możliwości.
Joomla! obsługa tego narzędzia jest może nieco bardziej trudna, niż WordPress’a, ale wciąż bardzo przyjazna dla nieprofesjonalnych użytkowników. System Joomla! oferuje możliwość przyłączania kolejnych modułów, w zależności od potrzeb. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą również korzystać z tzw. czystego edytora HTML.
Drupal to system zaprojektowany dla platform społecznościowych. Jednak jego popularność wzrosła, gdy okazało się, że pozwala na stosowanie zaawansowanych rozwiązań i odpowiada na wysoce spersonalizowane potrzeby. Obecnie jest to jeden z trzech najpopularniejszych systemów CMS.
Z systemów CMS korzystają obecnie nie tylko osoby z niewielkim doświadczeniem w prowadzeniu stron internetowych, ale również profesjonalni projektanci stron www.